OYUNCU

Adile Naşit Kimdir?

Türk Tiyatro ve Sinemasının en büyük oyuncularından biri olan Adile Naşit Ünlü komedyen Komik’i Şehir Naşit Efendi tiyatro oyuncusu Tiyatro oyuncusu Amelya Hanımın kızı olarak 930 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Her ne kadar sinema oyuncusu olarak bilinse’de ömrünün çoğu tiyatro sahnelerinden geçen Adile Naşit Babasının ölümünün üzerine öğrenimini yarım bırakıp 1944 yılında İstanbul şehir tiyatrosunun çocuk bölümüne girerek sanat hayatına atıldı. Alide Pişkin ve Muammer Karaca Tiyatrosundan çalışmaya başladıktan sonra 1948’de Aziz Basmacı ve Vahit Öz ile kurdukları toplulukta yer aldı.

1947 Yılında Seyfi Seyfi Havaeri yönettiği yarı filmi ile sinema ile tanıştı. Lüks hayat filmi ile sinema yolculuğunu sürdürdü. 1950’de kendisi gibi tiyatrocu olan Ziya Keskinerle evlendi. 1961’de Abisi Sayın Naşit ile birlikte Naşit tiyatrosunu kurdular. Bir süre sonra dağılan bu toplulukta olan Ünlü Sanatçı Adile Naşit Gazanfer Özcan Gönül öykü tiyatrosunda 1975 yılına kadar aralıksız olarak çalıştı.

Adile Naşit 1971’lerde  esas dönüşünü yaptı. 1976’da “İşte Hayat” Adlı filmdeki rolü ile Antalya Altın Film Portakalı Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. Hababam sınıfı filmlerindeki Müstahtem Hafize Ana ve Ertem Eymez filmlerindeki anne rolleri ile Türk sinema seyircisinin kalbine taht kurdu.

1980 yılında TRT’de yayınlanan “Uykudan Önce” Programı nedeni ile masalcı teyze Adile Teyze olarak çocukların sevgilisi oldu. Adile Naşit’in oynadığı filmler arasında “Sev Kardeşim” , “Ah Nerede” , “Kardeşler” , “Tosun Paşa” , “Şabaniye” , “Sakar Şakir” , “Gülen Gözler” , “Kibar Feyzo” , “Salak Milyoner” , “Gırgıriye” , “Namuslu” , “Oh Olsun” , “Yüz Lira İle Evlenilmez” Ve Mavi boncuk sayılabilir. Ünlü sanatçı Tiyatro ve sinema yanı sıra Hisseli Harikalar Kumpanyası “Neşe-i Muhabbet” , “Şen Sazın Bülbüleri” ve daha bir çok müzikalde yer almıştır. Adile Naşit 11 Aralık 1987’de Hayatını Gözlerine Yumdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir