Ava Gardner
Ava Gardner

Ava Gardner Kimdir?


Ava Gardner ABD’li sinema oyuncusu. Hollywood’ un yarattığı cinsellik simgelerinin en ünlülerindendir. 24 Ocak 1922’de Kuzey Carolina Eyaleti’nde Smithfield’te doğdu. Babası yoksul bir çiftçiydi.

Çocukluğu mutsuzluk içinde geçti. Sekreter olarak yaşama atılacağı sırada, New York’ta bir yakınının çektiği fotoğrafları M.G.M. Şirketi’nin oyuncu bulma bürosunca beğenilerek Hollywood’a çağrıldı. 1942’de daha tanınmamış bir oyuncuyken, sinema oyuncusu Mickey Rooney’le evlendi. Başarı kazandığı ilk filmi, bir Hemingway uyarlaması olan Killers (Katiller) oldu. 1945’lerde o güne değin bir cinsel çekicilik tanrıçası olarak bilinen Rita Hayworth’un yerini aldı.

Bu yeri, 1950’lerin ortalarında Marilyn Monroc’ya kaptırana değin korudu. Özel yaşamı son derece hareketli geçti. M. Rooney’den ayrıldıktan sonra iki kez daha evlendi. Üçüncü kocası ünlü şarkıcı ve oyuncu Frank Sinatra’ydı. Ondan da ayrılınca bir süre sinemaya ara verdi, hareketli ve başına buyruk yaşamını İspanya’da ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde sürdürdü.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir