Halide Edip Adıvar
Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar Kimdir?


Cumhuriyet Dönemi kadın edebiyatçı ve yazarlarımızdan en ünlüsü olan Halide Edip Adıvar, 1884 yılında İstanbul’da doğdu. Aynı zamanda siyasetçi ve akademisyen kimliği de bulunan Adıvar’ın diğer adı da Halide Onbaşı’dır. 1919’da vatan işgaline karşı İstanbul meydanlarında yaptığı heyecanlı miting konuşmalarıyla ünlendi.

Edebiyat dünyasına 2.Meşrutiyet döneminde başlamıştır. Roman, hikaye, tiyatro ve inceleme türünde eserler vermiştir. Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’in yanında savaşmış ve rütbe almıştır.

Eserlerinde genel olarak kadının eğitilmesine ve toplum içindeki konumuna yer vermiştir. Düşünce yazılarında ise kadın haklarına eğilmiştir. Eserlerinden bazıları sinema ve televizyona aktarılmıştır.

1926 yılından itibaren 14 sene yurtdışında yaşamış ve İngilizce dilinde makaleler yazmıştır. Yurtdışından döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’nde Profesör olmuş ve İngiliz filolojisi anabilim dalı başkanlığı yapmıştır.

1950 yılında Demokrat Parti’den İzmir milletkevekili olmuştur. 1955’te eşi Adnan Adıvar vefat etti. Kendisi de 9 Ocak 1964 yılında İstanbul’da 80 yaşında böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. Cenazesi, Merkezefendi Mezarlığı’na defnedildi.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir