DEVLET BAŞKANI

Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

Özet
  • Doğum tarihi: 6 Kasım 1494, Trabzon
  • Ölüm tarihi ve yeri: 6 Eylül 1566, Zigetvar, Macaristan
  • Defin tarihi ve yeri: 28 Kasım 1566, Süleymaniye Camii, İstanbul
  • Ebeveynler: I. Selim, Hafsa Hatun
  • Eş: Hürrem Sultan (e. 1531–1558), Mahidevran Sultan (e. 1514–1566), Fülane Hatun

I. Süleyman 6 Kasım 1494, Trabzon’da doğup, 7 Eylül 1566, Zigetvar’da vefat etmiştir. Babası Osmanlı İmparatorluğu’nun 9.hükümdarlarından olan I. Selimdir.Annesi ise Ayşe Hıvza Valide Sultan’dır.Osmanlı İmparatorluğu’nun onuncu padişahı ve 89. İslam halifesidir. Batıda Muhteşem Süleyman, Doğuda ise adaletli yönetiminden dolayı Kanunî Sultan Süleyman diye bilinmektedir.

46 yıl boyunca padişahlık yapmıştır. Ayrıca; 13 kez sefere çıkıp saltanatının toplam 10 yıl 1 ayını seferlerde geçirmiştir.En uzun süre görev yapan en çok da sefere çıkan Osmanlı Sultanı olmuştur.Aynı zamanda en çok çocuğa sahip olan padişah olarak bilinmektedir.

7 yaşındayken edebiyat, din, bilim ve tarih eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır.İlk devlet görevi olan Şarki Karahisar Sancak Beyliği’nde görev alıp, 1513 yılında ise Saruhan Sancak Beyliğine getirilmiştir. Babası sultan II. Selim Han’ın vefat ettikten sonra Kanuni Sultan Süleyman 26 yaşında 30 Eylül 1520 yılında Osmanlı Devleti’nin 10. padişahı olarak tahta oturmuştur.

Devletine en çok toprak kazandıran padişah olan Kanuni Sultan Süleyman ”Zigetvar Kuşatması” esnasında hastalanarak hayatını kaybetmiştir. Vefat ettikten sonra oğlu 11. padişah olan Sultan II. Selim tahta geçer. Türbesi İstanbul Eminönü Süleymaniye Camii avlusundadır.

Eserleri;

Muhibbî mahlasıyla şiirler yazıp bir de divanı vardır. Ayrıca; Divan edebiyatının gazel rekorunu kırmıştır.

Eşleri

Hürrem Sultan
Mahidevran Sultan
Gülfem Hatun’dur.

Çocukları

II. Selim
Şehzade Mahmud
Şehzade Mustafa
Şehzade Murad
Şehzade Mehmed
Mihrimah Sultan
Şehzade Abdullah
Şehzade Bayezid
Şehzade Cihangir
Raziye Sultan
Şehzade Ahmed

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu