Leyla Gencer
MÜZİSYEN

Leyla Gencer Kimdir?

Leyla Gencer  Türk opera sanatçısı. Uluslararası düzeyde ün kazanmış bir dramatik sopranodur.

İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda öğrenim gördü. 1 946-1 949 arasında İstanbul Şehir Korosu’nda solist olarak çalıştı. Ardından Ankara Devlet Operası’nın sınavını kazanarak bu kuruluşta görev aldı. İlk kez, Mascagni’nin Cavalleria rusticana (Köylü Namusu) operasında başrole çıktı. Bu arada şan dersleri almayı sürdürdü.

1951 ‘de Eugen d’Albert’un (1 864-1 932) Tiefland operasının Türkiye’deki ilk sahneleşinde Martha rolüyle büyük bir başarı kazandı. 1 952’de İtalya’da çalışmaya başladı ve kısa bir süre sonra Milano La Scala Operası’nda solist oldu. Daha sonra da Münih ve Viyana devlet operaları, San Francisco, Roma ve Venedik operaları ile çeşitli uluslararası festivallere konuk sanatçı olarak katıldı.

1957’de Francis Poulenc’in (1899-1953) Dialogues des Carmelites (Carmeliteler’in Diyalogları) adlı operasının dünyadaki ilk sahnelenişinde rol aldı. Aynca Londra’da Albert Hali ve New York’ta Carnegie Hali salonlarında konserler verdi. Plak çalışmaları da yaptı.

Bugün de çeşitli ülkelerdeki önemli opera kuruluşlarında sahneye çıkmakta, zaman zaman Türkiye’
deki temsillere de katılmaktadır. Geniş bir repertuarı vardır, özellikle Donizetti, Bellini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir