YAZAR

Lucien Goldmann Kimdir?

Lucien Goldmann 1913’de Bükreş’te (Romanya) doğdu. Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Viyana’da (Avusturya) bir yıl felsefe okudu. 1934’de Paris’e (Fransa) gitti. Paris Üniversitesi’nde hukuk, Sorbonne Üniversitesi’de edebiyat öğrenimi gördü. İki yıl kadar Cenevre’de Jean Piaget’ylc çabştı. Bir süre ataşe olarak görev yaptı. Paris Bilimsel Araşatırraalar Ulusal Merkezi’nde araştırmacı olarak bulundu. 1956’da Sorbanne’da edebiyat doktorası yaptı. 1958’den sonra bir yüksek okulu yönetti, bu arada edebiyat toplumbilimi ve felsefe toplumbilimi okuttu.

1961 ‘den sonra Brüksel’de toplumbilim çalışmaları yaptı. 1970 ekiminde vakitsiz öldü. Marx’c] düşünürlerin en önde gelenlerinden biri olan Lucien Goldmann, felsefe, felsefe toplumbilimi, edebiyat toplumbilimi alanlarındaki ilginç çalışmalanyla tanınır.

Lucien Goldmann, İnsan Bilimleri ve Felsefe’de felsefeyle toplumbilim ilişkilerini araştınyor. Felsefe nedir?
Niçin felsefe yaparız? Felsefe hangi noktalarda toplumbilimle, siyasetle, tarihle bütünleşir? Goldmann bu
arada çeşitli ideolojileri ve öğretileri ele alıyor, bunlann özelliklerini belirterek derinlikli eleştirilere yöneliyor. Bu
kitaptaki sorunlara daha kolay girebilmek için yayınlarımız arasında çıkmış olan Diyalektik Araştırmalar’ın incelenmesinde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir