Murat Boz
ŞARKICI

Murat Boz Kimdir? Yaşam Öyküsü

Doğum Yeri: Zonguldak Ereğli
Doğum Adı: Murat Boz
Anne Adı: Ayşe Nedret
Baba adı: Cafer Boz

Murat Boz, 7 mart 1980’de Zonguldak ereğli’de doğar. İlk ve orta öğrenimini Zonguldak’ta tamamlar. Sonrasında 1995 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanır ve İstanbul macerası başlar. Bu dönem içerisinde Atatürk kültür merkezi ve Cemal Reşit Rey’de vokalist olarak performanslarda bulunur. 1998 yılında ise Milliyet Gazetesinin düzenlediği liseler arası müzik yarışmasında erkek solist dalında Türkiye birinci olur. Bu birincilik Murat Boz’un ilerki dönemlerde kazanacağı başarısının ilk göstergesi olmuştur.

1999 yılında Bilgi Üniversitesi Jazz Vokal Bölümünü burslu olarak kazanır. Ardından eğitimine 2003 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Bölümü’nde devam eder. Başarılı sanatçı bu dönemde tarkan, Shakira, Nilüfer, Nazan öncel, Nil Karaibrahimgil, grup hepsi, burcu güneş ve Hande yener gibi sanatçıların sahne performanslarında ve albümlerinde sesiyle yer alır. Boz ayrıca seslendirdiği reklam müzikleri ile de profesyonelliğe adım atmış olur. Murat Boz’un artık solo albümünü çıkarma zamanı gelmiştir. Boz, 2006 yılında “Aşkı bulamam ben” isimli parçası ile Türk Pop Müzik dünyasına hızlı bir giriş yapar.

Başarılı sanatçı sesinin duruluğu, yakışıklılığı ve hareketli şarkısı ile pop müzik dünyasının gündemine bomba gibi düşer. Single’ın bu büyük başarısının ardından Boz hemen “Maximum” adlı ilk albümünü piyasaya çıkarır. Albümünün prodüktörlüğünü Ozan Çolakoğlu üstlenir. Albümünün ilk klibi ise albümle birlikte aynı adı taşıyan şarkıya Murad Küçük yönetmenliğinde çekilir.

Murat Boz bu ilk albümüyle birlikte Kral Tv, Altın Kelebek ve İstanbul FM Ödüllerinde en iyi çıkış yapan sanatçı ödüllerine layık görülür. Bu başarılarının ardından 14 haziran 2008 tarihinde “uçurum” adlı yeni single’ını çıkarır. “uçurum” da dinleyiciler tarafından büyük beğeni toplar. Murat Boz 2. albümünü ise 2009 yılında piyasaya sürer.

Ahmet Çelenk prodüktörlüğünde hazırlanan albümünün çıkış şarkısı olarak “para yok” seçilir. Şarkının bestesi Ersay Üner, aranjesi Mustafa Ceceli imzası taşımıştır. Albümünün en büyük süprizi  ise Murat Boz’un 4 bestesinin yer almasıdır. Ayrıca albümde yer alan 8 şarkıya da klip çekilir. Boz, bu albümle de Bir çok ödülün sahibi olur. Başarılı sanatçı olarak artık müzik dünyasının en çok aranan isimlerinden  biri haline gelmiştir. 2010 yılına gelindiğinde ise bir içecek firmasının reklam projesinin yüzü olur ve “hayat sana güzel” Single’ını çıkarır. Reklamın şarkısı olan “hayat sana güzel”in söz müziği Soner Sarıkabadayı imzası taşır. Ayrıca Murat Boz, Soner Sarıkabadayı ile birlikte seslendirdiği “İki Medeni İnsan” şarkısı ile büyük yankı uyandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir