RESSAM

Vincent Van Gogh Kimdir?

Vincent van Gogh Hayatı ve Eserler

Özet
  • Doğum adı: Vincent Willem van Gogh
  • Doğum: 30 Mart 1853 Zundert, Hollanda
  • Ölüm: 29 Temmuz 1890 (37 yaşında) Auvers-sur-Oise, Fransa
  • Uyruk: Hollandalı
  • Alanı: Resim

Vincent Van Gogh 30 Mart 1853 tarihinde Hollanda‘nın Zundert şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası rahiptir.Ailesinde tablo ticareti yapan zengin kişiler bulunmaktaydı. Çalışma hayatına resim galerisinde satıcı olarak başladı. Dini duyguları ağır basınca rahip olmaya karar verdi.Ama Van Gogh Belçika’nın madencilik bölgesi Borinage’da geçirdiği yıllarda fakirlik ve sefaletle baş başa kalınca dini duygularından uzaklaştı.Bu dönemde kendisini resimle ifade etmeye başladı.

Çevresindekiler ondaki bu üstün yetenekleri fark etmeye başlamışlardı.Özellikle küçük kardeşi Theo,ağabeyine maddi ve manevi yönden büyük destek olmuştur.Van Gogh,yedi yıllık çalışmanın sonunda Patates Yiyenler adlı kompozisyonunu oluşturdu.

Van Gogh,bir gün arkadaşı ile tartışmasının sonunda arkadaşının üzerine yürüdü ve kendi kulak memesini kesti.Sonrasında kendi isteğiyle akıl hastanesine yattı.Her şeye rağmen sanatına sarıldı ve geleneksel temalara büyük yenilik getirdi.

Van Gogh 1890 yılında intihar ederek yaşama gözlerini yumdu.

Satılan en değerli eserleri Dr. Gachet’nin Portesi,Sakalsız Otoportre,İrisler ve “l’Arlésienne, Madame Ginoux” isimli tablolarıdır. 2000 kadar eser verdiği söylenmektedir.

Vincent Van Gogh Resimleri

Vincent Van Gogh’un (1854-1890) The Courtesan (1887) isimli resmi Van Gogh Müzesi’nde (Amsterdam, Hollanda). Resmin boyutu 100,7 cm x 60,7 cm.
TREES AND UNDERGROWTH, VİNCENT VAN GOGH, VAN GOGH MUSEUM, AMSTERDAM, HOLLANDA
THE YELLOW HOUSE, VİNCENT VAN GOGH, VAN GOGH MUSEUM, AMSTERDAM, HOLLANDA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu