OYUNCU

Zeki Alasya Kimdir?

Özet
  • Doğum tarihi: 18 Nisan 1943, İstanbul
  • Ölüm tarihi ve yeri: 8 Mayıs 2015, Koç Üniversitesi Hastanesi, İstanbul
  • Ölüm sebebi: Karaciğer yetmezliği

Başarılı sinema oyuncusu, tiyatrocu ve yönetmen Zeki Alasya aslen Kıbrıslı’dır. 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Koleji mezunu olan emektar oyuncu tiyatroya 1959’da MTTB tiyatrosunda başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştı. Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu kurdu.

1973 yılından itibaren Metin Akpınar ile birlikte birçok filmde rol aldı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı oldu. Başrolünü oynadığı Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip ile ünlendi.

Yönetmen olarak ise Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Cafer’in Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum filmlerini yönetti. Hastane, Cennet Mahallesi ve Akasya Durağı, Bizim Okul, Küçük Ağa gibi dizilerde de rol aldı.

Eşi Oya hanım’dan 1987 yılında boşandı. Bu evlilikten Zeynep adında bir çocuğu oldu. 2008 yılında Julide Atak ile evlendi. 2010 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı. 8 Mayıs 2015 günü tedavi gördüğü hastanede karaciğer yetmezliğinden 72 yaşında vefat etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu